niedziela, 10 lutego 2013

Faza Księżyca - KSIĘŻYC W NOWIU
Jasność - 0%


Co nieco o przesądach na temat nowiu

Z księżycem związanych jest mnóstwo przesądów. Pamiętajmy przede wszystkim, że złą wróżbą na przyszłość jest ujrzenie po raz pierwszy księżyca w nowiu przez zamknięte okno. Ale nie przynosi on zawsze pecha. Patrząc na księżyc w nowiu, warto potrząsnąć srebrem, jakie mamy przy sobie - łańcuszkiem na szyi, pieniążkiem, pierścionkiem.
Zrealizują się wtedy nasze marzenia. Można też w tym samym momencie po prostu wypowiedzieć jakieś życzenie, a ma ono szansę się spełnić jeszcze w ciągu miesiąca. Warto wiedzieć, że każde przedsięwzięcie rozpoczęte w porze nowiu na pewno przebiegnie pomyślnie. 

Nauka

Żeby nie bazować tylko na astrologicznych portalach chciałam przypomnieć, kiedy ten NÓW może wystąpić. Otóż jest to jedyna faza, w której Księżyca w ogóle nie widać. Znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Promienie oświetlają wtedy część Księżyca, zwróconą w przeciwnym kierunku do Ziemi. Część odwrócona do naszej planety pozostaje w cieniu.

W zwyczajach


W wielu kulturach, które stosowały kalendarz księżycowy, fakt obserwacji Księżyca tuż po nowiu był równoważny z początkiem nowego miesiąca.
  • Kalendarz muzułmański z definicji polega na obserwacji widoczności Księżyca tuż po nowiu. Na tej podstawie wyznaczane są daty kolejnych miesięcy. Z tego powodu nie można określić dokładnych dat z wyprzedzeniem (w szczególności Ramadanu).
  • W kalendarzu hebrajskim, dzień w którym Księżyc staje się widoczny po nowiu, Rosz Chodesz, jest uznawany za drobne święto.
  • Niektórzy chińscy buddyści stosują dietę wegetariańską w czasie nowiu i pełni.

Trochę matematyki 

Jak dobrze wiemy obieg Księżyca wokół Ziemi trwa około 28-29 dni. Jednak wyznaczenie kolejnego nowiu czy pełni wcale nie jest łatwe.
d = 5,597661 + 29,5305888610 \times N + (102,026 \times 10^{-12})\times N^2

gdzie N to liczba całkowita, przyjmująca wartość 0 dla pierwszego miesiąca w roku 2000, i zwiększana o 1, dla każdego kolejnego miesiąca synodycznego. Wynik d to liczba dni (wraz z ułamkiem) od 2000-01-01 00:00:00 na skali tzw. czasu ziemskiego używanego w efemerydach.

Myślę, że trochę rozjaśniłam sytuację. Zerknijcie na Księżyc jutro!

1 komentarz: